انتخاب ترامپ یک زلزله سیاسی در آمریکا بود!

5399226 122ترامپ تصمیم جدی در مورد حضور آمریکا در افغانستان خواهد گرفت.

شفقنا افغانستان- سفیر سابق ایران در افغانستان با اعتقاد بر اینکه انتخاب ترامپ یک زلزله سیاسی در آمریکا بود، گفت: به نظر می رسد ترامپ این شهامت را داشته باشد که برای کاهش مشکلات تجارى و اقتصادى و ديگر معضلات درونی آمریکا، خود را از چالش هایی که در این چند سال برای آمریکا به وجود آمده است، خارج کند.
فداحسین مالکی ضمن بازدید از غرفه شفقنا در نمایشگاه مطبوعات درباره انتخابات آمریکا بیان کرد: انتخاب ترامپ یک زلزله سیاسی در آمریکا بود؛ چرا که هیچ کس تصور نمی کرد یک فرد گمنام -البته از جهت سیاسی- بتواند آن هم از لایه های متعدد در جمهوریخواهان مطرح شود و محور جریان مهمی مثل جمهوری خواهان قرار بگیرد. با نگاهی به رسانه های بین المللی و رسانه های آمریکایی مشاهده می شود که حتی در خود حزب آنها نیز به اتفاق به انتخاب وی نگاه منفی داشتند. این نتیجه برای بسیاری از تحليگران قابل پیش بینی نبود. ترامپ مثل پسته دهان باز نشده است و هنوز کاملا مشخص نیست، اما به طور قطع ایشان خصوصا در سياست خارجه با چالش های متعددی روبرو است که از یک جهت می تواند آمریکا را از حالت فعلی خارج کند. چرا که آمریکا در مناطق مختلف دنیا از جمله افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و … برای خود، چالش ایجاد کرده و در بعضی مناطق گرفتار شده است.
او با اعتقاد بر اینکه آمریکا در افغانستان و عراق گرفتار شده است و سیاست واحدی هم ندارند، گفت: از سوی دیگر در بمباران های کورکورانه ای که آمریکایی ها انجام می دهند، مردم بیگناهی نیز کشته می شوند. به نظر می رسد ترامپ این شهامت را داشته باشد که برای کاهش مشکلات درونی آمریکا -چه مشکلات اقتصادی و چه مسایل سیاسی- خود را از چالش هایی که در این چند سال برای آمریکا به وجود آمده است، خارج کند. به این معنا که اگر قرار است کماکان برای مبارزه با تروریسم در افغانستان باقی بماند، باید آسیب شناسی کند که چرا در ۱۰ سال گذشته این اتفاق نیفتاد و چرا بر اساس اراده ملت و دولت افغانستان عمل نکرد.
ملکی تصریح کرد: بر این اساس می توان نتیجه گیری کرد که ترامپ احتمالا به خاطر اینکه آمریکا را بیش از حد در دنیا دچار چالش نکند، تصمیماتی جدی در مورد حضور آمریکا در افغانستان خواهد گرفت تا کار یکسره شود. به گونه ای که یا واقعا مبارزه جدی با تروریسم داشته باشند یا واقعا از افغانستان بیرون بکشند و بر اساس خواسته سازمان ملل، دولت افغانستان را حمایت کنند.
او درباره چالش های موجود برای دولت وحدت ملی اظهار کرد: قبل از اینکه بگوییم با باقی ماندن ترامپ، دولت وحدت چه می شود، باید بگوییم چرا شکاف های موجود در دولت وحدت ملی برطرف نمی شود و هر روز بیشتر می شود. روندی که به نفع افغانستان نیست و حتما باید یک هماهنگی و همدلی در این زمینه به وجود آید. متاسفانه این شکاف باعث شده که طالبان با وجود قرار داشتن در بدترین شرایط سیاسی، اما موقعیت خوبی در افغانستان پیدا کند. القاعده جان گرفته است و داعش در حال آمدن به افغانستان است. همه این موارد، مبین این واقعیت است که دولت وحدت ملی نتوانست چیزی داشته باشد. از این بابت انتظار این است که اقتدار دولت بیشتر شود.
مالکی تصریح کرد: ژنرال دوستم یک نیروی نظامی است و نمی تواند تحمل کند که شمال افغانستان به دست داعشی ها و طالبان بیفتد. از سوی دیگر نیز ضعف دولت مرکزی نیز قابل مشاهده است. ارتباط سفرهای بعضی آقایان به بعضی از کشورها خالی از خطر نیست. باید خیلی مراقب باشیم. امروزه عربستان در دنیا به عنوان کشوری شناخته شده است که مهد پرورش تروریست هاست و چهره خشنی از خود در جهان اسلام نشان داده است. تروریسمی که از آن حرف می زنیم، شروعش طالبان و خروجش داعش می شود، بنابراین این نمی تواند ارمغانی جز بدبختی و نیرنگ برای افغانستان داشته باشد.

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان نظری بگذارید

0 / 400 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 400 حرف باشد
Your comments are subjected to administrator's moderation.
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد