گسترش ارتباط بین ایران و افغانستان راهبردهای آمریکا را درمنطقه به خطر می اندازد.

53557جمهوری اسلامی در سه دهه گذشته نشان داده که همواره د رکنار دولت و ملت افغانستان بوده و علی رغم تمهیدات و اندیشه سیاسی آمریکا اختلافات عمیقی بین دو کشور ایران و افغانستان ایجاد نشده است. تفاهم نامه تجاری ،اقتصادی چابهار دستاوردهای مطلوبی را در زمینه های اقتصادی و تجاری برای سه کشور بخصوص مرز نشینان جمهوری اسلامی ایران به دنبال خواهد داشت.

ایران با توجه به جایگاه ژئوپلیتیکی که دارد در امر ترانزیتی نقش مهمی را داراست و می‌تواند دیگر کشورهای این منطقه را به آسیای میانه، قفقاز، روسیه و اروپا متصل کند؛ همانطور که در سفر روسای جمهور چین و کره جنوبی به تهران نیز به اهمیت جایگاه ایران در موضوع ترانزیت توجه شد.
در همین راستا قرارداد مشارکت هند در توسعه فاز یک بندر چابهار ایران، اردیبهشت ماه1394 در تهران به امضای «نیتین گادکاری» وزیر کشتیرانی و حمل و نقل هند و «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی ایران رسید و مطابق این قرارداد، هند با سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری در تجهیز فاز یک طرح توسعه بندر چابهار، به مدت 10 سال بهره برداری از این فاز را به عهده خواهد داشت.بی شک اهمیت رابطه ایران و افغانستان به دلیل برخورداری از مرزهای طولانی بر کسی پوشیده نیست قدس آنلاین در گفتگو با دکتر حسین مالکی سفیر سابق ایران در افغانستان به بررسی اهمیت گسترش روابط تجاری –سیاسی ایران با افغانستان پرداخته است.
با توجه به اشترکات فرهنگی و سیاسی دو ملت ایران و افغانستان و اینکه آمریکا یکی از دشنان واحد ملت های دو کشور و ملت به شمار می رود آیا می توان به تداوم همکاریهای امنیتی ،سیاسی و اقتصادی دو کشور امیدوار بود؟
ملت ایران و افغانستان هر دو در حوزه تمدن و زبان فارسی دارای اشتراکات فراوانی هستند که می تواند زمینه ساز برقراری روابط بهتر و سازنده تری بین دو کشور باشد. تعلقات فوق العاده ای که بین دو کشور ایران و افغانستان وجود دارد و برخورداری از یک تمدن مشترک زمینه ساز برقراری ارتباط دو جانبه مناسبی برای دو کشور است. جمهوری اسلامی ایران در طی ده های پس از پیروزی و درگیری هایی که مجاهدان افغانی با نیروهای اشغالگر داشته اند همواره علی رغم فرازو نشیب های زیاد ارتباط مناسبی با این کشور داشته که در زمان دولت آقای کرزای روابط سیاسی مناسب بین دو کشور ثبات نسبی مطوبی را به دنبال داشته است. حضور آمریکا و ناتو به بهانه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در افغانستان عرصه را برای حضور نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان باز کرد بنحوی که حضور بیش از ۷۰۰۰ نیرو و سرکشی های گاه و بیگاه سران کشورهای اروپایی و آمریکایی به این کشور مشکلات امنیتی را بر مردم و دولت افغانستان تحمیل کرده است. نه تنها مردم افغانستان بلکه سایر ملت های آزاده عملیات های مکرر ناتو و نیروهای آمریکایی را به بهانه های واهی در این کشور و به خاک و خون کشیدن مردم مظلوم افغانستان را حتی در مراسم عروسی از یاد نخواهند برد که چگونه آمریکا برای رسیدن به مطامع و راهبردهای سیاسی خود در منطقه به بی ثباتی و ناامنی افغانستان دامن زد. بیش از یک دهه از حضور آمریکا در افغانستان می گذرد اما دخالت و لشکر کشی به این کشورنه تنها هیچ دستاوردی برای دولت و ملت افغان نداشته بلکه نشان از مردودی امریکا در افغانستان است. عدم نمره آوری امریکا و کارنامه نامناسب این کشور در افغانستان بیانگر آن است که نه تنها آمریکا به اهداف خود نرسیده بلکه مشکلات عدیده ای را به مردم افغانستان تحمیل کرده اند.
حال این سوال مطرح می شود که آمریکا با چه اهدافی وارد افغانستان شد که بدان دست نیافت ؟
بی تردید هدف از ورود آمریکا به افغانستان به هیچ عنوان مبارزه با تروریسم القاعده و طالبان و مواد مخدر نبود بلکه آمریکا اهداف دیگری را دراین کشور دنبال می کرد .مسلما موقعیت سوق الجیشی خاص افغانستان فرصت مناسبی برای فشار آوردن بر جمهوری اسلامی ایران بود و در کنار تخاصم آمریکا به ایران ،این کشور با نفوذ در افغانستان می توانست بر فعالیت های سیاسی و تجاری کشورهایی چون چین، هند و روسیه نظارت بیشتری داشته باشد از این رو آمریکا با اهداف سیاسی و پیشبرد مواضع خود در منطقه وارد افغانستان شد از آن سو جمهوری اسلامی ایران با تمهیدات واندیشه سیاسی مناسبی که داشت علی رغم میل باطنی آمریکا درصدد برقراری ارتباط مناسبی با دولتمردان افغانستان بود بنابراین جمهوری اسلامی ایران نشان داد در اکثر شرایط در کنار افغانستان بوده حتی در زمانی که مجاهدین این کشور با ارتش شوروی سابق می جنگیدند تا به امروز که افغانستان در فرازونشیب های زیادی قرار گرفته بین دو کشور تنش سیاسی خاصی به وجود نیامده است. بی تردید عدم تنش سیاسی بین دو کشور ایران وافغانستان به دلیل مصمم بودن دو کشور برای گذر از مسائلی است که این روزها در منطقه جریان دارد نشان می دهد دولتمردان ایرانی و افغانی در تلاش هستند تا با توجه به مرزهای جغرافیایی مشترک و مشترکات فرهنگی بسیاری از مسائل و چالش ها را پشت سر بگذارند.
شما به عنوان یکی از سفرای جمهوری اسلامی ایران در افغانستان مواضع دولتمردان افغانستان را با توجه به فشارهایی که از ناحیه آمریکا در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران بر آنها تحمیل می شود را چگونه ارزیابی می کنید؟
بنده از نزدیک شاهد شیطنت های زیادی از ناحیه آمریکایی ها بخصوص انگلیسی ها در این مورد بوده ام چرا که آنها همواره در تلاش بودند تا مناسبات دوجانبه ی ایران وافغانستان را کاهش داده و دراین باره تردیدهایی ایجاد کنند. اما عملکرد مقامات ایرانی و افغانستان نشان داده که مسائل دو جانبه به هیچ کشور ثالثی ارتباط نداد و جالب است بدانیم که افغانها نیز به شدت با این مساله مخالفت کرده و به دولتهای غربی بخصوص آمریکا و انگلیس اجازه نمی دانند که آنها در این مسائل ورود پیدا کنند. به هر حال بین ایران و افغانستان نیز فراز و نشیب هایی وجود داشته که بیشتر از ناحیه فشارهای دولتمردان غربی بر مسولان افغانی بوده اما اراده هر دو کشور بر برقراری ارتباطات عمیق بوده است.
بنابراین معتقد هستید که شرایط برای همکاریهای گسترده تری بین دو کشور با توجه به اقتدار و افزایش قدرت روز افزون جمهوری اسلامی در منطقه فراهم است؟
بله در واقع شرایط به گونه ای است که دولت آقای اشرف غنی تمایل زیادی به برقراری ارتباط با جمهوری اسلامی ایران دارد همانگونه که دولت آقای کرزای مناسبات تنگاتنگی با جمهوری اسلامی ایران داشت. مسلما روندی که افغان ها در ارتباطات خود با جمهوری اسلامی ایران داشته اند بهتر از مواضعی بوده که دولتمردان پاکستانی نسبت به جمهوری اسلامی ایران داشته ند؛ اما نکته مهم این است روابط دوجانبه سیاسی، اجتماعی، نظامی و امنیتی باید روز به روز بهتر شود هرچه بر دامنه این ارتباطات افزوده شود شاهد ثبات بیشتری در منطقه خواهیم بود .اوضاع امروز آمریکا در منطقه نشان از وخامت وضعیت آنها می دهد هنگامی که نیروهای طالبان تا ۷۰۰ متری پایگاه آمریکایی ها رفته و زندانیان خود را از زندان آزاد می کنند معلوم است که آمریکاییها از توان بالایی که ادعا می کنند برخوردار نیستند. مسلما حضور آمریکا در افغانستان همیشه زنگ خطری برای جمهوری اسلامی ایران بوده است اما آنچه که مسلم است اراده دو کشور بر این قراردارد که به هیچ کشوری اجازه حمله و تجاوز به خاک جمهوری اسلامی ایران از طریق مرزهای افغانستان داده نشود. قدرت جمهوری اسلامی ایران به حدی است که به یاد می آوردم در زمانی که در افغانستان بودم هنگامی که جمهوری اسلامی ایران توانسته بود هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را به زمین فرود آورد موج و زلزله خبری عظیمی در دنیا و حتی در اردوگاه آمریکاییها به وجود آمده بود بنحوی که سفرای اروپایی درخواست ملاقات می دادند تا این مساله را ارزیابی کنند که جمهوری اسلامی ایران چگونه توانسته ماحصل 25 سال تلاش تحقیقاتی آمریکا را زمین گیر کند. بی شک قدرت جمهوری اسلامی ایران امروز در خاورمیانه در سوریه و عراق به نمایش درآمده و آمریکایی ها بدان ذعان دارند. بر همین اساس در نوع برخورد خود با جمهوری اسلامی ایران این ملاحظات را به کار می برند چرا که می دانند دیگر ایران آن ایران سابق نیست بنابراین از این رو با ایران بر سر میز مذاکره نشستند و از ابزارهای زورگویی خود علیه ایران نتوانستند استفاده کنند.تفاهم نامه برجام هم سند دیگری بر بی اعتمادی به آمریکاست همانگونه که مقام معظم رهبری نیز همواره بر این مساله تاکید نموده اند.
تحلیل شما درباره تفاهم نامه اقتصادی بین ایران، افغانستان و هند چیست ؟
مسلما افزایش ارتباط تجاری بین سه کشور مزایا و محاسن زیادی به دنبال دارد.در واقع چابهار حلقه اتصال کریدور شرق به غرب و حتی شمال به جنوب است که دارای موقعیت فوق العاده ای است که می تواند تحول اساسی در روابط تجاری سه کشور ایجاد نمایند. چهار ،پنج سال پیش در اجلاس بین المللی که درکابل افغانستان برگزار شد موضوع چابهار به عنوان مهمترین محور تجاری بین کشورها به تصویب رسید که اقدامی بسیار جدی در این باره بود .بی تردید پیش بینی می شود که افغانستان در آینده بار انداز تجاری مهمی در منطقه شود که حتی تا آسیای میانه و کشورهای قفقازنیز گسترش می یابد،همچنین افغانستان از طریق جمهوری اسلامی ایران می تواند به دریاهای آزاد دسترسی پیدا کند. پیش از این نیز اتحادیه اروپا و سازمان ملل نیز نسبت به این موضوع ابراز علاقه می کردند چرا که افغانستان می تواند در انتقال کالا نقش آفرینی کند. از آن سو تفاهم نامه چابهار برای هند و جمهوری اسلامی ایران نیز مزایایی دارد که از آن جمله می توان به تحول اساسی در استان های مرزی ایران اشاره کرد. بر همین اساس لازم است که ارتباط تجاری تنگاتنگی با افغانستان و هند داشته باشیم و هر چقدر این ارتباط افزایش یابد ضریب امنیت اقتصادی و سیاسی افزایش می یابد. بنابراین استانهای مرزی کشور اعم از خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان باید نسبت به این مسائل توجه بیشتری کنند تا دو کشور نسبت به تبادل کالاهای استاندارد اقدام کنند.
همکاری بیشتر دولت افغانستان با جمهوری اسلامی ایران تا چه حد می تواند در جلوگیری از ورود مواد مخدر به ایران موثر باشد؟
یکی از مسائل بین ایران و افغانستان بحث مواد مخدر با توجه به مرزهای گسترده جغرافیایی بین دو کشور است چرا که دولت افغانستان به تنهایی مسئول مبارزه با مواد مخدرنیست بلکه دست های آمریکا و انگلیس نیز در کار است. دولت افغانستان خودمایل به مبارزه با بحث کشت و انتقال مواد مخدراست و پذیرفته که محصول دیگری را جایگزین خشخاش نماید همانگونه که به برخی از کشاورزان افغانستان در هرات آموزش کاشت زعفران داده شد که هم اکنون این استان به لحاظ صادرات زعفران از موقعیت ممتازی برخوردار است و چون کشاورزان به ارزش بهایی زعفران آگاه شده اند مبادرت به کاشت آن کرده اند. متاسفانه غربی ها سیاست واحدی دراین باره ندارند و مشکلات اساسی را برای افغانستان و کشورهای دیگر منجمله ایران به وجود می آورند .به هر حال تلاشهای دولت افغانستان و ایران دراین باره مثال زدنی است بنحوی که سازمان های جهانی نسبت به اقدامات جمهوری اسلامی در زمینه مبارزه با مواد مخدر همواره اذعان داشته اند.

منبع: قدس انلاین - ساحل عباسی

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان نظری بگذارید

0 / 400 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 400 حرف باشد
Your comments are subjected to administrator's moderation.
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد