شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : با پیشنهاد دکتر مالکی، روز ملی فرش در تقویم ۱۴۰۱ ثبت شد
با پیشنهاد دکتر مالکی، روز ملی فرش در تقویم ۱۴۰۱ ثبت شد
تحقق پیشنهاد نماینده مردم زاهدان به شورای فرهنگ عمومی کشور:

با پیشنهاد دکتر مالکی، روز ملی فرش در تقویم ۱۴۰۱ ثبت شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ به استناد قطعی تاریخ، جمهوری اسلامی ایران سرآغاز هنر کهن فرش بافی است و این مورد مهم، به اهمیت و منحصر به فرد بودن آن از سایر هنرهای دستی می‌افزاید.

با توجه به دلایل گوناگون تاریخی، فرهنگی، هنری و … فرش ایرانی همواره در طول ادوار گذشته در سراسر پهنه گیتی خوش درخشیده و پرچم دوم این مرز و بوم محسوب می‌شود و همچنین نماد هویت و اعتقادات ما ایرانیان است و جای خالی روز ملی فرش در تقویم کشور به وضوح حس می‌شد.

در این رابطه فدا حسین مالکی نماینده مردم زاهدان در ۲۹ مردادماه ۱۳۹۹ با توجه به شعار سال (جهش تولید) و تاکید رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد بدون نفت، پیشنهاد ثبت روز ملی فرش، این کالای ارزشمند را با هدف رونق صادرات به ریاست شورای فرهنگ عمومی وقت پیشنهاد داد.

در تاریخ ۲۶ شهریورماه ۱۳۹۹ پیشنهاد نماینده مردم زاهدان در دستور کار شورای فرهنگ عمومی کشور قرار گرفت و در جلسه ۷۵۳ مورخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ شورای فرهنگ عمومی کشور، مطرح شد و پس از بحث و بررسی، ۲۰ خرداد ماه، همزمان با روز جهانی صنایع دستی، به عنوان ” روز ملی فرش ” با اکثریت آرای اعضاء تصویب شد.

با توجه به کوشش و تلاش های دلسوزانه و همکاری بسیار ارزشمند رئیس وقت موزه فرش ایران و سایر بزرگواران در این مهم که شایسته تقدیر و تشکر هستند، به شکرانه پروردگار الهی با تلاش های صورت گرفته توسط مالکی نماینده مردم زاهدان، ۲۰ خرداد ماه به نام روز ملی فرش در تقویم ۱۴۰۱ ثبت شد./

به اشتراک بگذارید : | | |