شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : تیم جدید کشورمان با دست پر به مذاکرات وین رفته و مصمم به حصول نتیجه است/ در صورت بد عهدی دوباره آمریکا ایران گزینه های دیگری را روی میز می آورد
ه گزارش روزپلاس، دور دوم مذاکرات در وین در قالب جلسات مشترک بین ایران و ۱+۴ انجام گرفت. در پایان نشست نماینده روسیه در مذاکرات با مثبت ارزیابی کردن گفت وگو ها ، ابراز امیدواری کرد که برخی سوتفاهم ها رفع شده است. مضاف بر آن باقری، رییس هیات مذاکره کننده در وین نیز از احساس مثبتش نسبت به دور اول مذاکرات سخن گفت و تاکید کرد که طرف مقابل برای ورود به گفتگوی موثر اراده جدی دارد.
با این وجود وزیر امور خارجه کشورمان با اظهارات محتاط تری ارزیابی اش را نسبت به مذاکرات ارائه داد. طبق گفته ی امیرعبداللهیان تاکنون هیچ پیشنهاد سازنده رو به جلویی از طرف مقابل دریافت نکرده ایم و این در تعارض با اعلام حضور جدی آنان در مذاکرات است.
به هرحال روند کلی بواسطه حضور سه کشور اروپایی و تبعیت آن ها از سیاست های آمریکا در مذاکرات را نمی توان چندان مثبت قلمداد کرد. از این رو تیم مذاکره کننده ایرانی با هوشمندی در دور اول بصورت دوجانبه مذاکرت را پیش برد تا مانع هم فکری و یا تبانی سیاست های اخلال گرانه انگلیس، آلمان و فرانسه شود.
البته که تیم ایرانی برای رسیدن به توافق اعلام کردند که تا هر زمان که لازم باشد در وین خواهند ماند. و این پایبندی ایران در کنار فشاری که روسیه و چین می توانند برای عدم تنش آفرینی در مذاکرات به طرف های اخلال گر وارد کنند می تواند به حصول نتیجه مثبت کمک کند.
تیم جدید کشورمان با دست پر به مذاکرات وین رفته و مصمم به حصول نتیجه است/ در صورت بد عهدی دوباره آمریکا ایران گزینه های دیگری را روی میز می آورد
اما فدا حسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با روزپلاس نگاه خود را نسبت  به دور دوم مذاکرات ارائه داد و گفت: هر دو گفتاری که اقایان امیرعبداللهیان و باقری انجام دادند معنایش این است که هنوز اعتماد لازم بین ایران و آمریکا بوجود نیامده است. یعنی آمریکا نتوانسته در دولت جدید اقدامی کند که اعتماد طرف مقابل یعنی تیم مذاکره کننده جدید را جلب کند. اما خب به هرجهت حضور چین و روسیه در خصوص پیشنهاد و طرح جدید ایران باعث شده که تا اینجا نگاه ها مثبت باشد و این می تواند آمریکایی ها را وادار کند که بر لغو تحریم ها پذیرش داشته باشند.
وی تاکید کرد: خط قرمز ایران در گفتار مذاکره کننده ارشد و وزیر خارجه مان همین است که تحریم ها باید لغو شود و دنیای امروز پذیرش جفا بر ملت ایران را نمی پذیرد. سالیان سال است که این تحریم ها وجود دارد و این موضوع ملعبه ای برای بازی های سیاسی آمریکا شده است.
این نماینده افزود: تغییر دولت جدید ایران را می توان مثبت قلمداد کرد و آنچه که نشان داده می شود این است که ایران دست پر وارد مذاکرات شده، ما حدود ۳۳ عضو تیم مذاکره کننده داریم که از افراد با نفوذ در حوزه های اقتصادی هستند. اغلب معاونین وزیر خارجه یا دستگاه های مختلف نیز حضور دارند که جدیت خودشان را نشان می دهند. این به معنای اختلاف نیست که بعضی ها تصور می کنند بلکه ایران مصمم است که این مذاکرات را به جایی برساند و این می تواند گام مثبت باشد تا مذاکرات بعد از چند سال از پیچ و خم خم و تعارفات سیاسی بگذرد و به نتیجه مطلوب برسد.
مالکی در پایان در پاسخ به این سوال که در صورت توافق دوباره چه ضمانتی برای عدم خروج دوباره آمریکا از توافقات وجود دارد گفت: اول اینکه من اعتمادی به عدم خروج ندارم اما مهم این است که دنیا نسبت به این مسئله پذیرش دارد که این بدعهدی از طرف آمریکا بوده است . طرح جدید ایران نیز بدین معناست که اگر به توافق برسیم و تحریم ها برطرف شود به هرحال امریکایی ها وطرف غربی حسن نیت شان را نشان دادند. اگر آمریکایی ها به عهد خودشان بار دیگر عمل نکنند قطعا ایران گزینه های دیگر خودش را روی میز خواهد گذاشت.
به اشتراک بگذارید : | | |