شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : برخی از وزرا هنوز در ماه عسل انتصابات به سر می برند
برخی از وزرا هنوز در ماه عسل انتصابات به سر می برند
مالکی در نطق میان دستور 16 آبان ماه 1400:

برخی از وزرا هنوز در ماه عسل انتصابات به سر می برند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، فداحسین مالکی در نشست علنی امروز( یکشنبه ۱۶ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: ابتدا از فرماندهی و نیروهای جان برکف و سلحشور نیروی دریایی سپاه پاسداران به خاطر حماسه تاریخی که در دریای عمان آفریدند و درس بزرگی به آمریکای دزد و جنایتکار دادند و دل جهان اسلام را شاد کردند تقدیر و تشکر می کنم. این ماجراجویی های آمریکا و پاسخ دندان شکن جوانان قیور ایرانی حقایق زیادی را برای مردم دنیا و جوامع بین المللی روشن کرده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس ادامه داد: همچنین بر خود لازم می دانم از مردم نجیب و شریف شهر زاهدان و استان سیستان و بلوچستان تقدیر و تشکر ویژه داشته باشم چرا که در این مدت عموم مردم اعم از نخبگان، کارشناسان، مطالبه گران و فعالان رسانه ای در تمام زمینه ها به طرق مختلف برای بررسی مشکلات منطقه و طرح پیگیری آنها، یاور بنده به عنوان خدمتگذار خود بوده اند که بخشی ازدغدغه هایشان بیان می کنم.

در تیم اقتصادی دولت اختلاف نظر وجود دارد

وی اظهار داشت: نکته ای خدمت رئیس جمهور دارم، سه ماه از شروع کار دولت می گذرد به نظر می رسد برخی از وزرا هنوز در ماه عسل انتصابات به سر می برند، جناب آقای رئیسی خبرهای خوبی از تیم اقتصادی جنابعالی به خانه ملت نمی رسد، ظاهرا برخی اختلاف نظرها در تیم اقتصادی فشار سنگین گرانی و تورم که سال ها کمر مردم را خم کرده است به حاشیه رانده است اما انتظار داریم حضرتعالی با یک نحیب حیدری آنچنان که ملت شریف ایران به شما امید بسته است تیم اقتصادی دولت را به همسویی و همگرایی دعوت کنید تا هر چه سریعتر معیشت مردم از این فشار و سختی ها رهایی یابد.

مالکی بیان کرد: همچنین احساس می شود که رابطه دولت و مجلس هم قدری رو به سردی می رود که علت اصلی آن عدم جوابگوی و پاسخگویی وزرا نسبت به نمایندگان ملت است، مستحضرید که ادامه این روند به صلاح دو قوه مقننه و مجریه نیست لازم است حضرتعالی تاکید بفرمایید که دولتمردان قدری در نوع ارتباطاتشان با نمایندگان ملت تجدید نظر کنند.

دفتر بازرسی ویژه نهاد ریاست جمهوری به انتصابات فامیلی ورود کند

این نماینده مجلس مطرح کرد: جناب آقای رئیسی از شما ممنونیم که فرمودید در موضوع انتصابات هیچ خط قرمزی ندارید نه دفتر، نه معاون و نه وزیر هیچ کدام خط قرمز شما نیستند، صمیمانه تشکر می کنیم اما این به تنهایی کافی نیست شایسته است که برای عملی شدن فرمایشات حضرتعالی مهلت یک هفته ای تعیین کنید و به دفتر بازرسی ویژه نهاد ریاست جمهوری دستور دهید تا گزارش دقیقی از این موضوع تهیه کنند و افرادی که بر اساس نسبت های فامیلی، سمت های دولتی را تصاحب کردند برکنار شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جناب آقای رئیس جمهور مستحضرید که سیستان و بلوچستان بالاترین نرخ رشد سرمایه گذاری در کشور را دارد این امر نتیجه جز رسیدن به بالاترین نرخ بیکاری، بالاترین نرخ فقر و حاشیه نشینی، پایین ترین نرخ رفاه و پایین ترین نرخ توسعه نخواهد داشت، در حالی که سیستان و بلوچستان با وجود همه محرومیت ها و مظلومیت ها به دلیل داشتن ظرفیت های مهم و استراتژیک مانند منطقه آزاد چابهار، منطقه آزاد سیستان و کوریدور ترانزیتی چابهار-میلک که محور اتصال کشورهای ساحلی اقیانوس هند و آسیا است می تواند برگ برنده برای تحول اقتصاد کشور باشد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس ادامه داد: جناب آقای رئیسی مردم سیستان و بلوچستان و خوزستان از شما بسیار تشکر می کنند، عنوان استان ویژه را برای آنها در نظر گرفته اید اما آقای رئیس جمهور تا زمانی که ساختار نباشد هیچ فایده ای ندارد، ساختار استان های ویژه و استانداری ویژه به معنای ارتقا سطح مسائل استان به سطح ملی و ارتقاء جایگاه تمام دستگاه های استان است بنابراین باید در اسرع وقت ساختار ویژه بودن مشخص شود و در هیات دولت تصویب شود تا مردم شریف این دو استان آثار آن را در زندگی و معیشت خود لمس کنند.

وی گفت: مهمترین مسئله استان، آب است، سیستان و بلوچستان در مسئله آب قربانی سوء مدیریت ها، اشتباهات تاریخی و محاسبات غلط در گذشته شده است، سیستان که روز انبار غله ایران و سرزمین اسطوره ها و بزرگان تاریخ ایران و انقلاب بوده است به تعبیر مقام معظم رهبری تنگه احد ایران است به علت کم آبی و خشکسالی روزهای بسیار سخت و دشواری را سپری می کند چرا که حیات مردم نجیب این منطقه به هیرمند و چاه نیماها گره خورده است.

مالکی اظهار داشت: ظرفیت چاه ها یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون مترمکعب است که در حال حاضر ۳۴۰ میلیون متر مکعب است که اگر آب کشاورزی داده شود قطعا ما در مورد آب شرب مردم سیستان و مردم زاهدان به مشکل برخورد می کنیم از آن طرف هم اگر آب کشاورزی قطع شود در واقع مرگ تدریجی منطقه رخ می دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: در مجموع انتظار داریم که هرچه سریع تر جنابعالی دستور بدهید که وزیر نیرو به عنوان رئیس کمیسیون مشترک به افغانستان سفر کند و مقامات حاکم کشور افغانستان را به نحوه ممکن وادار کنند این مسئولیت را بپذیرند و بر اساس حقه آبه مشکلات جمهوری اسلامی ایران را حل کنند و از طرفی هر چه سریعتر پیشنهاد می کنم کمیته ای به ریاست معاون رئیس جمهور با حضور وزرای نیرو، صمت و کشاورزی تشکیل شود تا هر چه سریعتر انتقال آب از دریای عمان به عنوان اولویت اول در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: همچنین در خصوص نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی زاهدان که سال ۹۶ کلنگ آن بر زمین زده شد و تا کنون اقدام خاصی برای اتمام پروژه و بهره برداری از آن صورت نگرفته، لازم میدانم تذکری به وزیر محترم نیرو بدهم. با وجود اینکه بر اساس برنامه قرار بوده فاز نخست این طرح تا شهریور ۱۳۹۷ و فاز دوم (بخش بخار) تا آبان سال ۹۸ به بهره برداری برسد، اما متاسفانه تا کنون خبری از پیشرفت و اتمام این پروژه نیست!

این نماینده مجلس گفت: ابتدا باید مجددا از صمیم قلب تشکر کنم از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، سازمان هلال احمر و کلیه دستگاه هایی که در آن دوران که سیستان و بلوچستان به دلیل سوء مدیریت جدی و دروغ پردازی های وزیر سابق بهداشت بالاترین آمار فوتی کشور را داشت، بلا فاصله با تمام توان به یاری کادر درمان زحمتکش و مردم مظلوم استان شتافتند و الحمدلله پس از آن، موج کرونا در استان ما مهار شد . ما انتظار داریم رئیس جمهور محترم و وزیر محترم بهداشت که در پیک ششم این بیماری مردم سیستان و بلوچستان را تنها نگذارید، مبادا که خاطرات تلخ مردم داغدیده این استان مجددا تکرار شود.

مالکی ادامه داد: موضوع مهم دیگر، توجه به بومی گزینی و استفاده از ظرفیت نیروهای کارآمد استان است که عدم توجه به آن باعث شده طی یک چرخه معیوب، علاوه بر عدم تأمین نیروی انسانی مورد نیاز استان، حق جوانان بومی هم برای نقش آفرینی و خدمت در شهر و دیار خودشان پایمال شود . ما در بین عزیزان شیعه و سنی در استان پهناور سیستان و بلوچستان نیروی متخصص و انقلابی کم نداریم ! اما متاسفانه علی رغم شعارها و وعده ها و با وجود ارائه لیست بلندبالایی از نیروهای خوش فکر و متعهد به معاون اول و دیگر معاونان و دفتر حضرتعالی، در این دولت هم کمافیالسابق فرصت خدمت از فرزندان نجیب و برومند سیستان و بلوچ در مناصب ارشد مدیریت کشور و استان دریغ شده است؟ بنده دلسوزانه و مشفقانه عرض میکنم که این امر، زیبنده دولت مردمی حضرتعالی نیست!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جناب آقای رئیسی، مستحضرید که آموزش و پرورش وزارتخانه ای بسیار حساس و تأثیرگذار در سرنوشت کشور است، اما از تأخیر در معرفی وزیر پیشنهادی این وزارتخانه اینچنین استنباط میشود آموزش و پرورش اولویت آخر دولت سیزدهم است. همکاران محترم مجلس هفته گذشته طرح رتبه بندی را در مجلس بررسی کردند اما متاسفانه اراده و تصمیم مجلس بر توضیحات آقای دکتر میر کاظمی در جلسه غیر علنی محدود شد و نتیجه ارجاع طرح به کمیسیون تخصصی بود.

وی ادامه داد: با اینحال امید داریم دولت بنا بر تعهدی که برای تأمین منابع مالی طرح رتبه بندی داده ، با اجرایی کردن آن نگرانی های این قشر دلسوز و فداکار کشور را برطرف نماید. همچنین بازنشستگان عزیز و ارزشمند کشور که در خصوص موضوع همسان سازی چشم امید به مجلس و دولت دارند، نباید بیش از این چشم انتظار بمانند و مشکلات آنها به حاشیه رانده شود.

این نماینده مجلس مطرح کرد: مساله بعدی بحث مهم آمادگی کشور در مقابل تهدیدات سایبری و مسائلی مانند اتفاق اخیر در سامانه سوخت کشور است . بنده در روزهای گذشته با تعداد زیادی از جوانان متخصص و دغدغه مند این حوزه ملاقات و صحبت داشته ام. جای بسی تأسف است که ما چنین کارشناسان نخبه ای در کشور داشته باشیم و با یک اقدام خرابکارانه، شیرازه بخش مهمی از حمل و نقل کشور به هم بریزد . این کارشناسان عزیز معتقدند که علاوه بر اقدامات پدافندی، سریعا باید طراحی و پیاده سازی نسخه پشتیبان یا پلن B برای اتفاقات اینچنینی در دستور کار نهادهای ذیربط قرار گیرد .

وی تاکید کرد: دولت محترم و دستگاه های ذیربط در حوزه پدافند غیرعامل، باید به این نکته توجه کنند که در مسائلی که مستقیما به معیشت مردم مربوط است، دشمنان ما علاوه بر زیرساختهای کشور، معیشت مردم، رفاه مردم و آرامش مردم راهم هدف گرفته اند. زیرساختها را می توان دوباره محکمتر از قبل ساخت اما نگذارید معیشت مردم دستخوش اقدامات خرابکارانه اینچنینی شود .

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:  اما سخنی با آقای الهام على اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان! مانور قدرتمندانه سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران هیچگاه تهدیدی برای ملت نجیب آذربایجان نیست. بلکه هشداری جدی برای کسانیست که به دنبال ایجاد آشوب و فتنه در منطقه هستند. تاریخ شیرین و پر از خاطره دو ملت ایران و آذربایجان هرگز دستخوش بی تدبیری و نا آگاهی عناصر ساده لوح و فریب خورده منطقه نخواهد شد.

مالکی اظهارداشت: به مردم کشورهای همسایه و جهان اسلام هم عرض می کنم در دولت جدید، اولویت سیاست خارجی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، رابطه راهبردی با کشورهای منطقه و جهان اسلام می باشد. پر واضح است که این مهم را آمریکایی ها و رژیم کودک کش صهیونیستی برنمیتابند و به انحاء مختلف جهت ایجاد فتنه و اختلاف بین کشورهای مسلمان تلاش می کنند و مهمترین استراتژی آنها ایجاد اختلاف در جهان اسلام است. کشورهای همسایه منطقه و جهان اسلام باید مراقب باشند که حضور رژیم صهیونیستی به انحاء مختلف در آن کشورها برای جهان اسلام به مثابه سم بوده و جمهوری اسلامی ایران، تحرکات و توطئه های آمریکا و رژیم صهیونیستی را با دقت، قدرت و اقتدار در هر گوشه از این کره خاکی رصد کرده و به یاوه گوییها و فتنه انگیزی های آنها پاسخ مناسب و محکمی خواهد./

به اشتراک بگذارید : | | |