زندگینامه:

فداحسین مالکی در روستای کرمی از توابع بخش شیب آب شهرستان زابل در خانواده ای روستایی و مذهبی چشم به جهان گشود. دوران تحصیلات ابتدایی را در روستای تیمورآباد و تحصیلات متوسطه را در شهرستان زابل به پایان رسانید. ایشان در دوران تحصیلات دانشگاه، به دلیل برخورداری از روحیه انقلابی در زمره دانشجویان پیرو خط امام (ره) قرار گرفت و در جریان مبارزات مردمی علیه رژیم ستم شاهی براثر تیراندازی ایادی رژیم در شهر شیراز زخمی و به درجه جانبازی نایل شد. با تعطیلی سراسری دانشگاه ها به زادگاه خویش مراجعت و پس از فرمان حضرت امام (ره) به اتفاق تعدادی از انقلابیون نسبت به تاسیس جهاد سازندگی (اولین نهاد انقلابی) و بسیج مستضعفین سیستان در سال ۱۳۵۸ اقدام نمود و با شروع جنگ تحمیلی عازم جبهه های حق علیه باطل گردید. پس از بازگشت از جبهه روحیات انقلابی و هوش و ذکاوت ذاتی او باعث شد تا نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از توانایی های ایشان در مسئولیت های اجرایی و سیاسی استفاده نماید.
فداحسین مالکی از همان روزهای آغازین مسئولیتش در نهادهای انقلاب اعتقاد راسخ داشت که رمز پیشرفت و توسعه هر منطقه در گرو همدلی و استفاده از نخبگان و صاحب نظران می باشد.

مهمترین اقدامات ملّی و بین المللی:

۱- تدوین سیاست های کلان ستاد مبارزه با مواد مخدر و ابلاغ آن از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به دولت.
۲- معطوف ساختن نگرش جامعه جهانی به مجموعه اقدامات گسترده جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با مواد مخدر و دعوت از سفرای کشورهای عضو گروه دوبلین جهت بازدید از مرزهای شرقی کشور (جمعی از سفرای اروپایی).
۳- دعوت از معاون دبیر کل سازمان ملل متحد جهت بازدید از شهر زاهدان و ملاقات با خانواده های شهدا و تغییر مواضع معاون دبیر کل نسبت به جمهوری اسلامی پس از انجام دیدار مذکور.
۴- تثبیت جایگاه منطقه ای و بین المللی ایران با هدف پیشگیری قاطعانه از هر گونه تحرکات نرم افزاری و سخت افزاری در مرزهای شرقی کشور.

۵- جاری کردن آب در رودخانه هیرمند از طریق رایزنی های مکرر با مقامات عالی رتبه افغانستان در مدت زمانی که بعنوان سفیر جمهوری اسلامی در افغانستان حضور داشتند.
۶- خنثی کردن توطئه های برخی از عوامل بین المللی در ایجاد تفرقه های قومی و مذهبی در مرزهای سیستان و بلوچستان.
۷- بین المللی نمودن منطقه آزاد اقتصادی، تجاری و صنعتی چابهار در اجلاس کابل به عنوان مهم ترین معبر تجارت و بازرگانی و پیش بینی خروج کالاها از منطقه آزاد سیستان جهت ارتباط با کشورهای آسیای میانه با مرکزیت زاهدان به عنوان چهارراه اقتصادی و بازرگانی و منطقه رامشار به عنوان بارانداز کالاها.
۸- برقراری ارتباطات علمی و فرهنگی دانشگاه های ایران با دانشگاه های افغانستان و تبادل دانشجو و استاد.
۹- تعظیم و تکریم نمایندگان ۱۵۹ کشور جهان در مقر سازمان ملل متحد به مقام شامخ شهدای حادثه تاسوکی به درخواست فداحسین مالکی به عنوان رییس هیات بلند پایه ایرانی.
۱۰- تصویب و تسهیل قوانین انجام مبادلات کالا از طریق بازارچه های مشترک مرزی با هدف حمایت و پشتیبانی همه جانبه از مرزنشینان.
۱۱- تصویب احداث پل دوم میلک سیستان به منظور تسریع در واردات و صادرات کالا.
۱۲ -راه انــدازی سامــانه الکتـرونیـکی گمرکات در ۱۰ نقطه مرزی کشور با هدف سرعت بخشیدن و سالم سازی واردات و صادرات.
۱۳-ایجاد سامانه ارزی در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور تسهیل در نقـــل و انـتـقـال ارز در محل پایانه های مرزی.
۱۴-تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور به منظور حمایت از تولیدات داخلی و اقتصاد مقاومتی.